Benefity pracownicze

Efektywnym sposobem na przyciągnięcie nowych rąk do pracy stały się wszelkiego rodzaju dodatki tzw. benefity, które firma może zaoferować swoim pracownikom w różnej postaci. Zaczynając od dodatkowych środków pieniężnych, dodatkowych ubezpieczeń, a kończąc na przekazaniu służbowego auta do dyspozycji. Benefity są bezgotówkowym dodatkiem do wynagrodzenia, które pracownik może otrzymać w miejscu pracy. Zasady ich przyznawania oraz rodzaje mogą zależeć m. in. od stanowiska, stażu pracy oraz wysokości wynagrodzenia. Świadczenia te są bardzo popularne w wielu firmach w Polsce, ponieważ interesowanie się potrzebami pracowników odgrywa kluczową rolę w procesie utrzymania efektywności pracy, ale także w kreowaniu wizerunku firmy.

Na co zwrócić uwagę?

Przy doborze odpowiedniego benefitu dla naszego pracownika w pierwszej kolejności należy zastanowić się czym tak naprawdę ma się zajmować pracownik. Należy pamiętać, iż dany benefit nie dla każdego jest rzeczywiście dodatkiem. Przykładem może być pracownikom biurowy zajmujący się np. spedycją. Dla pracownika na tym stanowisku z pewnością benefitem nie będzie laptop, czy też telefon służbowy z uwagi na to, iż są to narzędzia niezbędne do wykonania tej pracy, a zatem nie można uznać ich za benefit. Niestety duża część firm popełnia ten błąd i nie stawia grubej kreski pomiędzy podstawowym wyposażeniem i narzędziami pracy, a rzeczywistą dodatkową korzyścią jako może uzyskać pracownik zatrudniając się w danej firmie.

Najczęściej oferowane benefity przez firmy

Jedną z najczęściej spotykanych form jest posiadanie przez firmy dodatkowego ubezpieczenia swoich pracowników oraz ich rodzin. Zapewne dlatego, iż płynie z tego nie tylko korzyść dla samych pracowników, ale i również dla firmy w przypadku, gdy pracownik dozna chociażby wypadku w pracy. Oprócz dodatkowego ubezpieczenia jest również wiele innych form m. in. takich jak:

– służbowy samochód
– nowoczesny sprzęt
– owocowe „dni”
– catering firmowy lub dofinansowanie do posiłków
– dodatkowe szkolenia, wsparcie dalszego rozwoju pracownika
– wydzielone miejsce w firmie na odpoczynek np. playroom
– dodatkowe dni wolne ustalane wewnątrz firmy
– prezenty świątecznie
– imprezy firmowe
– pakiety medyczne
– karty typu multisport
– platformy benefitowe

Rozliczanie benefitów

Jeśli chodzi o kwestie rozliczenia dodatkowych świadczeń na rzecz pracownika to niestety, ale nie jest to kwestia należąca do najłatwiejszych. Duża znaczenie ma bowiem charakter świadczonych benefitów, a dokładniej czy są to świadczenia całkowicie nieodpłatne (służbowy samochód, szkolenia), czy też konieczne jest partycypowanie przez pracownika w kosztach (dofinansowanie do posiłków, karta multisport, ubezpieczenie). W zależności od rodzaju kosztu można je przypisać jako koszty uzyskania przychodu przez pracodawcę, koszty uzyskania przychodu pracownika. Ma tutaj również znaczenie rodzaj środków z jakich finansowane są poszczególne świadczenia np. szkolenia, które mogą być pokryte w całości ze środków firmowych lub też dofinansowane np. z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). W praktyce oznacza to, iż każde świadczenie powinno być rozpatrywane indywidualnie w zależności od wskazanych wcześniej kryteriów.

ZAPYTAJ O WYCENĘ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną wycenę.

Dowiedz się więcej