Polski Ład – co się zmieniło dla pracowników a co dla pracodawców.

Główną zmianą podatkową z punktu widzenia pracownika jest to, że od 1 stycznia 2022 roku wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu zostaje zwiększona kwota wolna o podatku, która obecnie wynosi 30 000 zł. Wcześniej była to kwota 8 000 zł czyli prawie czterokrotnie niższa od obecnej. Oznacza to, że każdy Polak nie zapłaci podatku PIT od dochodu wynoszącego 30 000zł. Podatkiem objęta będzie kwota przekraczająca ten limit. Zmiany te dotyczą również przedsiębiorców.

Zmiany składki zdrowotnej

Kolejną zmianą w Polskim Ładzie jest nowe podejście do składki zdrowotnej. Z uwagi na pandemię rząd uznał, że zdecydowanie większe środki powinny trafić do służby zdrowia. W tym celu podjęto decyzję o zwiększeniu składki zdrowotnej do 9% przy założeniu, że nie będzie to odczuwalne przez osoby najmniej zarabiające. Nie mniej jednak na rozwiązaniu tym stracą osoby najlepiej zarabiające w tym przedsiębiorcy. Dzieję się tak ponieważ uzależniono składkę od dochodu. W związku z tym im większy dochód tym większa składka zdrowotna. Ponadto wprowadzono brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku.

Klasa średnia

Największym zamieszaniem w Polskim Ładzie okazało się wprowadzenie tzw. ulgi od klasy średniej. Miała ona niwelować skutki spadku wynagrodzenia dla osób zarabiających rocznie od 68 412 zł do 133 692 zł brutto czyli miesięcznie w przedziale od 5701 do 11 141zł brutto. W celu skorzystania z tej ulgi należało złożyć odpowiednią deklarację na początku roku lub też rozliczyć ulgę w rocznym zeznaniu podatkowym. Ulgę zlikwidowano wraz z wprowadzeniem Nowego Polskiego Ładu 2.0, który obowiązuje od 01.07.2022 roku.

I próg podatkowy

Od 1 lipca 2022 roku wprowadzono zmiany dotyczące pierwszego progu podatkowego. Zmiana ta ma zastąpić dotychczas obowiązującą ulgę podatkową dla klasy średniej. W tym celu wprowadzono zmiany w opodatkowaniu PIT, a mianowicie podatek dochodowy w pierwszy progu został zmniejszony z 17% do 12%. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych jak i przedsiębiorców uzyskujących roczne przychody nieprzekraczające 120 000 zł brutto. Zmianie uległa również sama kwota maksymalna w I progu podatkowym. Jest to pierwsza tego typu zmiana od 12 lat.

Podsumowanie

Wprowadzenie Nowego Ładu spowodowało wzrost niepewności zarówno wśród podatników jak i księgowych z uwagi na wiele niedoskonałości spowodowanych brakiem doprecyzowania niektórych kwestii. Od czasu wprowadzenia Polskiego Ładu już w pierwszej połowie roku dokonano kilku zmian, a kolejne z nich nadal przed nami.

ZAPYTAJ O WYCENĘ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną wycenę.

Dowiedz się więcej